Bylo 19. 12. 2019 a to znamená, že celá naše třída jela na výlet do Plzně, kde navštívila v krajském muzeu výstavu ke kulatému výročí tzv. sametové revoluce. Na místě už nás čekala paní průvodkyně.

Naše první zastávka byla v „retro“ obývacím pokoji, kde mě hned na první pohled zaujalo vybavení. Jednalo se například o televizi ve tvaru jakési krabice, o neobvyklé porcelánové doplňky v prosklené skříňce a také pohovku, která byla potažena látkou, jakou jsem do té doby nikde neviděl. Měli jsme dostatečný prostor si všechny tyto zajímavosti prohlédnout, a dokonce i vyzkoušet.

Následovala prohlídka speciálního sálu, kde byly umístěny prosklené vitríny plné dětských hraček a časopisů. Legrační je, že některé z těchto hraček mám se svým bráškou doma. Dala nám je babička se slovy „to máte po mamince.“ Zajímavý byl také dětský pionýrský oblek modré barvy zdobený červeným šátkem. Tady jsme se od paní průvodkyně dozvěděli, kdo byli pionýři a jiskřičky, i když někteří to i věděli.

Poté jsme se vydali do menšího sálu a vyslechli si informace o tom, jak složité bylo pro některé lidi období normalizace. Zde byl také umístěn tzv. „rudý koutek“, u kterého si mnoho žáků vyfotografovalo symboly reprezentující Sovětský svaz.

Další cesta vedla do tzv. výslechové místnosti, kde prý bylo mnoho lidí podrobováno výslechům kvůli tzv. podvracení republiky, za účelem zjištění informací o případné spolupráci se západními zeměmi (nepřáteli komunismu), o chystaných protestech proti režimu apod. Rozhodně bych si nikdy nepřál být na místě těchto vyslýchaných lidí, protože to muselo být strašné. V této místnosti samozřejmě nechyběl obraz tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka.

Předposlední místnost naší prohlídky byla plná protestních plakátů z podzimních demonstrací roku 1989 v našem krajském městě a jeho okolí. Nejvíce z nich mě zaujal ten, který patřil zaměstnancům Škoda auto. Všechna protestní hesla byla psaná i vyrobená ručně a nápisy na některých z nich byly opravdu útočné a potvrzovaly nespokojenost s nesvobodným životem v této době.

Prohlídku jsme ukončili návštěvou kanceláře plné starých psacích strojů. Vynikající bylo, že jsme si psaní na nich mohli vlastnoručně vyzkoušet, a nutno podotknout, že to nebylo nic jednoduchého ani příjemného. Jednalo se totiž o stroje mechanické, nikoliv elektrické, a když někdo na takovém stroji chtěl něco napsat, musel do požadované klapky prstem udeřit opravdu silou, aby se vůbec písmenko otisklo na papír. Určitě bych nechtěl být v kůži toho, kdo udělá překlep na konci stránky a musí to psát celé znovu (na mechanickém stroji totiž není klávesa Delete). Dostali jsme „průklepáky“ (velmi tenké průsvitné papíry) a „kopíráky“ (tenký papír z jedné strany pokrytý černou nebo modrou barvicí vrstvou, který se vkládá mezi dva psací papíry a slouží k tomu, aby na spodním papíru vznikla kopie toho, co se napíše na ten svrchní papír) a během krátkého času jsme napsali, co pro nás znamená slovo svoboda. Výsledné krátké texty budou součástí knihy vydané Knihovnou Václava Havla.

Nakonec jsme ještě poděkovali paní průvodkyni za poutavé vyprávění a rozloučili se. Pro mě to byl opravdu velký zážitek, z něhož jsem si odnesl mnoho nových zajímavých informací. Také díky této exkurzi už teď vím, co si budu přát k narozeninám… no přeci psací stroj!

Jaroslav Fiala, sekunda