Na G+SOŠ Rokycany se zdárně rozvíjí činnost školního poradenského pracoviště v oblasti kariérového poradenství. Úkolem zdejších zaměstnanců je usilovat o to, aby každý žák dostal příležitost objevit a rozvinout svůj talent. Podstatnou součástí jejich práce je také aktivně podporovat žáky při zodpovědném a promyšleném výběru povolání. Škola v oblasti kariérového poradenství využívá řadu inovativních postupů.
Kariéroví poradci pomáhají žákům G+SOŠ plánovat budoucí profesní zaměření. Poskytují informace o různých povoláních, pomáhají s výběrem vhodných vysokých škol a přípravou na přijímací zkoušky. Žáci mají také přístup k praxím a stážím, které jim umožňují získat názornější představu o oboru, který je zajímá a kterému by se v budoucnu chtěli věnovat.
Novinkou v oblasti kariérního poradenství je tzv. stínování. Jedná se o možnost strávit jeden pracovní den ve společnosti zkušeného profesionála v oboru, který si žák vybere. Nabídka povolání a odvětví, s nimiž se studenti mohou seznámit, je velmi pestrá. Během letošního školního roku už žáci využili příležitost poznat práci fyzioterapeutky, kvantového fyzika z AV ČR, profesionálního vojáka z vojenského útvaru v Jincích nebo klinické genetičky ve společnosti Genetika Plzeň s. r. o. Chystá se spolupráce se s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny, nutričním terapeutem, speciální pedagožkou, učitelkou mateřské školy a logopedkou.
G+SOŠ podporuje také účast studentů v projektu Smart akcelerátor III Plzeňského kraje. Smyslem projektu, který realizuje Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, je podpora výzkumu, vývoje a inovací v našem kraji. Nedílnou součástí je také podpora rozvoje o aktivních a talentované žáky středních škol pod značkou GoHigher. Zapojení do projektu dává žákům možnost účastnit stáží, exkurzí, letních odborných kempů a kurzů. V rámci GoHigher Café se také mohou setkávat s inspirativními vrstevníky a prezentovat své zájmy, úspěchy a vzájemně spolupracovat.
V letošním roce se žáci G+SOŠ zapojili I do dalších aktivit: Den lékařským fyzikem; Juniorská univerzita Lékařské fakulty v Plzni. Pozoruhodný je také projekt BeInspired - ICHEP 2024, na jehož organizaci se podílí Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT, Matematicko-fyzikální fakulta UK, Fyzikální ústav AV ČR a ICHEP 2024 (International Conference on High Energy Physics). Cílem projektu je popularizace vědy, organizátoři volí často méně obvyklé způsoby, jak mladým lidem přiblížit vědecký výzkum, letošní rok je například založený na propojování výtvarného umění a částicové fyziky.
Mgr. Lenka Benešová, kariérová poradkyně G+SOŠ, nám k tomu řekla: “Všechny znalosti a dovednosti, které si žáci v průběhu studia prokazatelně osvojí, následně vkládají do svého studijního portfolia. Postupně si tak ujasňují, čemu se chtějí věnovat a jaké kompetence potřebují rozvíjet. Portfolia jsou součástí předmětu osobnostně sociální rozvoj, ve kterém získávají a posilují dovednosti pro řízení kariéry včetně sebepoznání a sebeprezentace.”
Školní poradenské pracoviště G+SOŠ nabízí každému žákovi příležitost uvědomit si své silné stránky a cíleně rozvíjet svůj potenciál.
Odkazy a další informace:
https://www.podporatalentu.cz/