Na Gymnáziu a Střední odborné škole v Rokycanech se i v letošním školním roce úspěšně rozvíjí dobrovolnická činnost. Žáci v rámci nezištné pomoci vymysleli a uskutečnili celou řadu prospěšných projektů.
Žáci Gymnázia a SOŠ Rokycany se stále častěji zapojují do dobrovolnických aktivit. Podle svého osobnostního ladění i odborného zájmu se podílejí na projektech ekologických, charitativních, kulturních nebo vzdělávacích.
Dobrovolná práce pro SENs, Centrum péče o děti s vývojovou poruchou
Skupina žákyň G+SOŠ se zapojila do výzvy Daruj srdce, kterou již třetím rokem vyhlašuje Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. V rámci této výzvy studenti ve svém okolí vyhledají a kontaktují neziskovou organizaci, která pomáhá lidem se sociálním nebo zdravotním znevýhodněním, a společně hledají možnosti, jak činnost této organizace podpořit. Pokud vymyslí dostatečně konkrétní a smysluplný plán, mohou pro neziskovou organizaci od Výboru dobré vůle získat finanční příspěvek.
Studentky G+SOŠ Rokycany nabídly jsou pomoc rokycanskému Centru SENs, které pečuje o děti s vývojovými poruchami.
Maia Vogeltanzová, jedna ze studentských dobrovolnic, k tomu uvedla: „Možnost pracovat s lidmi s poruchou autistického spektra nás velmi zaujala. Kontaktovali jsme paní Markovou, vedoucí Centra SENs, a navštívili prostory, kde organizace působí. Měli jsme možnost prohlédnout si zařízení a vybavení centra, pochopit, jak funguje a jaké služby poskytuje dětským klientům i jejich rodičům. Někteří z nás se rozhodli, že by se ve svém volném čase rádi věnovali přímo práci s klienty, chtějí se stát dobrovolníky a pravidelně v centru pomáhat. Kromě toho nás ale také zaujala možnost pomoci centru prostřednictvím výzvy Daruj srdce. Ve spolupráci s paní Markovou jsme připravili seznam kompenzačních a relaxačních pomůcek, které by centrum potřebovalo a které bychom snad mohli díky výzvě Daruj srdce nakoupit.“
Ekologický projekt Patronáty
Více než dvacet žáků G+SOŠ se podílí na ekologickém projektu Patronáty. Iniciátorem projektu je Skautský institut v Praze, kde vznikla myšlenka svěřit mladým lidem malý kousek krajiny, o který by mohli cíleně a systematicky pečovat ve spolupráci s odborníky v oblasti ekologie a ochrany přírody. Z Prahy se projekt rozšířil do dalších krajů, dokázal se rozrůst i mimo skautskou organizaci a přitáhnout k ochraně přírody kolektivy dětí a mládeže.
Jedním z míst, nad kterými rokycanští studenti převzali patronát, jsou vlhké louky se vzácnou květenou nedaleko Hrádku u Rokycan. Hrádecká bahna jsou přírodní památkou a evropsky významnou lokalitou, kde mohou milovníci přírody obdivovat například prstnatec májový, kruštík bahenní, či srpnatku fermežovou. Žáci G+SOŠ sem pravidelně jezdí budovat odvodňovací stružky a likvidovat invazivní rostlinu křídlatku japonskou nebo náletovou olši lepkavou.
Ing. Lenka Pivoňková, referentka na úseku ochrany přírody a krajiny KÚ Plzeňského kraje, zhodnotila společnou práci na projektu Patronáty: " Praktická činnost studentů při pečlivě provedené obnově stružek v přírodní památce Hrádecká bahna pomohla zlepšit stanovištní podmínky pro mokřadní společenstva rostlin. Studenti si mohli vyzkoušet, jak fungují jejich teoretické znalosti v oblasti ekologie při likvidaci křídlatky v praxi. I ne úplně úspěšný výsledek je poučný a povede k jiným nápadům, jak problém řešit. Jako hlavní přínos Patronátů spatřuji v tom, že se studenti učí týmové spolupráci, získají povědomí o přírodním bohatství ve svém okolí a vztah k němu. Zážitek ze společné činnosti ve prospěch ochrany přírody si pak ponesou do svého dalšího života.“
Druhá skupina žáků G+SOŠ navázala spolupráci s pracovníky NP Šumava. V oblasti kepelského Zhůří se pravidelně starají o odvodňovací strouhy, odstraňují náletové smrky a oplocují vzácné druhy vrb: vrbu černající a vrbu plazivou.
Dobrovolnictví pro klášter Chotěšov
Skupina žáků G+SOŠ o víkendech pravidelně dojíždí do kláštera v Chotěšově. Podílejí se na rekonstrukci historického objektu, ale pomáhají také s instalací výstav.
Dárcovství krve
Dlouhou tradici má na G+SOŠ dárcovství krve. Letos v říjnu se do registru dárců zapsali další čtyři studenti a dvě studentky. Jejich odhodlání ocenila i primářka hematologickou-transfúzního oddělení Rokycanské nemocnice MUDr. Miroslava Padrtová.
Vedení školy dobrovolnickou činnost plně podporuje, nejrůznější formy obětavé a nezištné pomoci potřebným se na G+SOŠ stávají běžnou součástí studentského života. Dobrovolnická činnost rokycanských studentů se již dočkala i prvních oficiálních ocenění.Ve středu 8.11. v průběhu slavnostního večera obdržel Adam Hečl ze 4.AJ poděkování za svoji činnost pro plzeňské regionální dobrovolnické centrum Totem a byl jedním ze 46 nominovaných na cenu Křesadlo 2023.
Rokycany, 8. listopadu 2023
Odkazy a další informace
https://www.vdv.cz/projekty/daruj-srdce/
https://ssor.rokycany.cz/sens-z-s-centrum-pece-o-deti-s-vyvojovou-poruchou/os-1058/p1=1020
https://www.klasterchotesov.eu/?st=prehled