Už jedenašedesát let se v těchto podzimních dnech setkávají studenti gymnázií v Rokycanech a v Trnavě na půdě některého z obou měst. Po loňské návštěvě slovenských přátel u nás letošní začátek října „dovezl“ rokycanské studenty k jejich přátelům do Trnavy. Srdečné přijetí hostiteli z Gymnázia Jána Hollého zcela zakrylo skutečnost, že někteří z nás navštívili Trnavu poprvé a jiní byli už zkušenými „družebními harcovníky“. Své hostitele i nové přátele našli velmi rychle všichni.

V rámci oficiálního programu jsme si v doprovodu odborného průvodce prohlédli Trnavu, seznámili jsme se s dějinami města, které v celé historii Slovenska hrálo důležitou roli, obdivovali jsme rozmanitost světských i církevních staveb.

Také společná návštěva Nitry zaujala. Rozsáhlý komplex nitranského hradu, který je svědkem historie Velkomoravské říše a působení byzantských věrozvěstů, sehrává dodnes významnou úlohu ve společenském i politickém životě města i regionu. Doprovod odborných průvodců, prohlídka klenotnice hradu a jejích pokladů, možnost návštěvy restaurovaných interiérů, hradeb a sklepů možná někoho z návštěvníků dovedly k poznání, že dějepis nemusí být za všech okolností nezajímavým předmětem.

O individuální program našich studentů se postarali jejich hostitelé. Někteří se věnovali detailnějšímu poznání Trnavy, někteří objevovali zajímavosti okolí města, někteří odjeli dokonce až do Bratislavy, aby se alespoň trochu seznámili s hlavním městem země svých hostitelů.

Dny určené pro návštěvu Trnavy uběhly jako voda a dlouhé loučení před odjezdem potvrdilo, že jsme na správné cestě. Můžou nás dělit státní hranice, může nás trochu limitovat vzdálenost i nevýznamná jazyková bariéra, navázané a rozvíjené kontakty jsou velmi užitečné a přátelství studentů obou škol to znovu potvrdilo.

Poděkování zaslouží všichni, kdo nás hostili – trnavští studenti a jejich rodiny, členové pedagogického sboru Gymnázia Jána Hollého v Trnavě a hlavní organizátor celé akce PhDr.Róbert Jurík.

V příštím roce uvítáme trnavské přátele u nás v Rokycanech. Už teď se na ně těšíme…

Zdeněk Záhrobský