Fiktivní firma je označení pro simulovanou společnost, která je vedená jako skutečná. Má svoji organizační strukturu, žáci pracují v jednotlivých odděleních — marketingové, personální, právní, obchodní. Práce ve fiktivní firmě cíleně propojuje jednotlivé odborné předměty a tím vytváří mezipředmětové vztahy. Konkrétně se jedná o výuku informačních technologií, elektronické a písemné komunikace, ekonomiky, účetnictví, marketingu, managementu, ale i českého jazyka a cizích jazyků. V této moderní duální výuce se žáci učí také sociálním dovednostem, jako je komunikace, flexibilita, spolupráce, motivace, zodpovědnost a vedení týmu. Je žádoucí, aby teoretické znalosti žáci propojovali se znalostmi praktickými. Během školního roku se účastní veletrhů, kde se setkávají s dalšími firmami středních škol z celé republiky a mohou si porovnat svoje znalosti. Pořádané veletrhy jsou jak na úrovni regionální i mezinárodní.

Ve dnech 12.—13. prosince 2018 se konal již 23. ročník regionálního veletrhu v Plzni. Účastnilo se ho celkem třicet fiktivních firem z různých středních škol. Naše fiktivní firma Salon N-G, s.r.o. se zde zapojila do soutěží o nejlepší prezentaci, stánek a katalog.

V soutěži o nejlepší prezentaci v českém a anglickém jazyce se umístila na 4. místě.

Šárka Hlinovská, učitelka fiktivní firmy