„Tak podepíšeš, nebo ne?“ – „Nepodepíšu.“ – „Takže tvý děcka nebudou moct jít studovat...“

Doba výslechů a krutého nátlaku na občany Československa je bohudík již mnoho let za námi, přesto si atmosféru minulé doby a komunistického režimu na vlastní kůži zažili studenti 1. I a 2. L střední odborné školy. V pátek 30. 11. se zúčastnili workshopu pořádaného organizací Post bellum, který je donutil přemýšlet nad tím, jak by se sami zachovali v době, kdy manipulace, nátlak a vydírání byly na denním pořádku. Dostali šanci vžít se do rolí otců, synů, dcer či přátel, kteří svůj nesouhlas s komunistickým režimem podpořili vydáváním samizdatového časopisu. Poté byli podrobeni ostré kritice StB a byli donuceni převzít za své činy zodpovědnost, i když pouze v rámci rolí ve workshopu. V závěrečné diskusi pak mnozí přiznali, že si dobu 70. let nedokázali příliš představit a že workshop byl pro ně cennou lekcí, možná lepší, než klasický školní výklad.

L. Houšková