Vaše zařízení není podporováno!

V říjnu 2018 byla v Praze u příležitosti 100. výročí vzniku Československa  otevřena multimediální výstava „Paměť národa“. Protože podobných výstav je zoufale málo a protože tuto výstavu od samého počátku provází obrovský zájem veřejnosti, vydali se do Prahy i terciáni z naší školy.

Výstava je umístěna v rozsáhlé sloupové síni pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné a zaměřuje se na obě období totality – nacismu a komunismu, jimiž naše země ve 20. století prošla.

První část výstavy nazvaná „Obrazy“  prostřednictvím sugestivního videomappingu působila na naše smysly.

Byli jsme u toho, když 15.března 1939 ve čtyři hodiny ráno v budově Nového říšského kancléřství v Berlíně Emil Hácha konstatoval, že "... osud českého národa je položen do rukou říšského kancléře.“

Na pár okamžiků jsme se pak ocitli ve vlaku jedoucímu neznámo kam. Ani před mnoha lety lidé často nevěděli, že směřují do koncentračních táborů.

V kokpitu letounu Spitfire  jsme přispěli k úspěchu bitvy o Británii,  v gestapem zatopené kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze jsme se stali přímými svědky závěru štvanice na české parašutisty, kteří zbavili Protektorát Reinharda Heydricha.

Po válce nás pak mimo jiné oslepily reflektory ve vyšetřovně StB, byli jsme u toho, když v srpnu 1968 projížděly Prahou tanky pěti států Varšavské smlouvy.

Na pražském Václavském náměstí jsme dne 20.listopadu 1989 naše historické putování ukončili.

Ve druhé části výstavy, kterou tvůrci nazvali „Svědectví“, jsme se prostřednictvím neobvyklých videoprojekcí a z vyprávění pamětníků seznámili s životními příběhy velmi rozdílných lidí i s jejich pohledy na konkrétní historické události.

Mezi vchody do podzemí nám informační tabule poskytly fakta k událostem představeným videomappingem. Nad vchody u kyvadla upoutala obrovská černá zeď, která v této chvíli zakrývá výhled na Prahu. Připomíná nesvobodu, rozdělení světa i zdi postavené mezi lidmi.

Celý koncept výstavy je skutečně neobvyklý, v žádném případě mu nelze upřít originalitu a autentičnost. Poskytuje mnohé, čeho ve škole v běžné hodině dějepisu prostě nikdy dosáhnout nelze.

A protože jsme záměrně odmítli dobrodiní pražské hromadné dopravy a po celý den jsme se podzimní Prahou pohybovali pěšky, viděli jsme mnohem víc, než pouze naplánovanou výstavu.

A tak se pondělí 12.listopadu 2018 pro terciány vlastně stalo báječným „školním“ dnem.

                                                                                

PaedDr. Zdeněk Záhrobský

 

    

    

    

oracle
Jsme zapojeni do certifikovaného výukového programu společnosti Oracle.
cisco
Jsme zapojeni do certifikovaného výukového programu společnosti Cisco
pratele-rorysu
Škola je zapojena do mezinárodního projektu pro záchranu rorýse obecného.
cambridge
Oficiální testovací centrum
diplom
Ocenění školy za úspěchy v předmětových soutěžích
diplom
Na škole probíhá realizace projektu
Šablony pro kantory
diplom
Na škole probíhá realizace projektu
Modernizace odborných učeben
KDE SE UPLATŇUJÍ NAŠI ABSOLVENTI
benes&michl
inventi
mubea
olbrich
hydac
valeo